מס רכישה הוא אחד הסעיפים החשובים אליהם אתם צריכים לשים לב בעת רכישת נכס – ולו מכיוון שהוא עשוי לייקר עבורכם את העסקה בצורה משמעותית.

מס רכישה, כשמו כן הוא: משולם על ידי מי שרוכש נכס או זכות מקרקעין. הוא נובע מחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) של שנת 1963, גם אם ברור שבמהלך השנים חלו שינויים רבים הנוגעים אליו, בעיקר בכל הנוגע למדרגות המס הספציפיות לפיהן משלמים, בהתאם לסכום העסקה. כאשר מדובר במיסוי מקרקעין, חשוב לקבל סיוע של עורך דין מקרקעין בחיפה בעל ניסיון בתחום שידע לבדוק את גובה המס החל על העסקה והאם אתם זכאים לפטורים או הקלות בתשלום המס.

המס הזה חל על כל סוג של עסקת נדל”ן, לרבות בתים פרטיים, דירות למגורים, נדל”ן מסחרי, מגרשים ומבנים אחרים.

מהו גובה המס?

בישראל נהוגה שיטה מדורגת של מס רכישה, על פיה גובה המס אותו משלמים תלוי בגובה העסקה או בחלק יחסי ממנה. כלל האצבע כאן הוא שאחוז המס שמשלמים עולה ככל שגובה העסקה עולה, כששילוב של מספר מדרגות מס בעסקה אחת הוא בהחלט בגדר אפשרות. במצב הזה משלמים על חלק מסוים בעסקה מדרגה אחת, על פי גובהו, ועל הסכומים האחרים – הגבוהים יותר – מדרגות אחרות המתאימות לסכום הכסף המדובר.

אחוז המס נתון לשינוי, אך נכון לנקודת הזמן הנוכחית המס הנדרש לשלם הוא:

מס רכישה עבור רוכש דירת מגורים מזכה יחידה (כלומר, אדם שאין בבעלותו נכס נדל”ן):

  • 0% (פטור מלא ממס) על החלק שעד סכום של 1,623,320 ש”ח.
  • 5% – מס בגובה של 3.5% משלמים על המדרגה שבין 1,623,320 ש”ח לבין 1,925,460 ש”ח.
  • 5% – על המדרגה שבין 1,925,460 ש”ח לבין 4,967,445 ש”ח.
  • 8% – על מהמדרגה שבין 4,967,445 ש”ח לבין 16,558,150 ש”ח
  • 10% – על מדרגת המס מסכום של 16,558,150 ש”ח ומעלה.

מס רכישה עבור דירה שנייה:

  • 8% – על המדרגה שעד לסכום של 4,967,445 מיליון ש”ח.
  • 10% – על המדרגה מסכום של 4,967,445 מיליון ש”ח ומעלה.

שימו לב שהסכומים האלה מחייבים, כך שפיגור בתשלומים שלהם אינו הדבר החכם ביותר שתוכלו לעשות מבחינה כלכלית. על אי הגשת הצהרה במועד החוקי מקבלים קנס בסכום שאינו גבוה מדי, של 250 ש”ח לכל שבועיים של פיגור.

לאחר מכן, מי שאינו מגיש במועד הודעה על כך שהתנאי לדחייה של תשלום המס מפסיק להתקיים משלם עוד 200 ש”ח נוספים על כל שבועיים של פיגור. קנס על פיגור בתשלומים הוא בגובה של 0.2% לכל שבוע של פיגור. הקנסות הללו אמנם אינם חלים על אותן תקופות (לא תשלמו במקביל את הקנסות), אבל עדיין מדובר בסכומים שכדאי להימנע מהם.

האם ניתן להקטין את גובהו של מס הרכישה?

אם לוקחים בחשבון את סכומי העתק של עסקאות נדל”ן, על אחת כמה וכמה במצב הנוכחי של שוק הנדל”ן בישראל (ששובר שיאים מדי שנה), מבינים מדוע אסור לזלזל כלל וכלל בסוגיית מס הרכישה. מדובר כאן בסכומים שעשויים לייקר עבורכם את העסקה בצורה דרסטית, ובכך להקשות על הרכישה עוד יותר. בוודאי תשמחו לשמוע, בתנאים האלה, שכן יש אפשרות לקבלת הנחות או אפילו פטורים מלאים בתשלום מס רכישה ולכן חשוב לקבל ייעוץ של עורך דין מקרקעין בחיפה שיבדוק את מצבכם המשפטי והאם אתם זכאים לפטור או הקלות אחרות.

חוק מיסוי המקרקעין בישראל מגדיר מספר אוכלוסיות מיוחדות, שזכאיות להנחה בתשלום מס הרכישה. נכים, נכי עבודה, נכי תאונות דרכים או נפגעי פעולות איבה מקבלים הנחה משמעותית בתשלום המס – הם נדרשים לשלם מס רכישה בגובה של 0.5% בלבד (את ההטבה הם יכולים לקבל לרוב עד פעמיים במהלך חייהם).

הורים לילדים המקבלים גמלת ילד נכה בגובה של 100% עשויים לשלם אף הם 0.5% בלבד, בעוד שניצולי שואה ונכי המלחמה בנאצים (עם נכות של 50% ומעלה במקרה של ניצולי שואה או של 19% במקרה של נכי מלחמה) מקבלים הנחה המחושבת לכל אחד מהם באופן פרטני.

על פי תקנה 12 בתקנות מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) (מס רכישה), עולים שרכשו בארץ נכס בתקופה שבין שנה לפני העלייה שלהם לישראל ועד שבע שנים לאחר העלייה, מקבלים הנחה משמעותית: נכון לעכשיו מדובר בתשלום מופחת של 0.5% בלבד על החלק בנכס ששוויו עד 1,734,225 ש”ח, או 5% על החלקים בנכס ששווים מעל ל-1,734,225 ש”ח.

יש גם פטור ממס רכישה

בכל הנוגע לפטור מוחלט מתשלום מס רכישה, יש מצב עיקרי אחד שעשוי להקנות אותו: מצב בו מוכרים זכויות מקרקעין בנכס מגורים מאדם לבן הזוג שגר עמו, כאשר כלל זה חל לא רק על בני זוג נשואים, אלא גם על ידועים בציבור או על זוגות בני אותו מין. יש לציין שבמצב הזה אין צורך גם בתשלום של מס שבח, אבל זה כבר נושא למדריך נפרד.

לסיכום

מס רכישה הנו מרכיב בלתי נפרד ובעל משמעות רבה בעת רכישת מקרקעין. גובה מס הרכישה משתנה מעסקה לעסקה, כאשר הוא מושפע ממחיר העסקה. בנוסף, לעתים משתנות מדרגות המס עצמן ונדרש להיות מעודכנים בכך. ישנם פטורים והקלות ממס רכישה בתנאים מסוימים, דבר אשר יכולים להפחית את גובה המס בצורה משמעותית ואף לפטור אתכם לחלוטין מתשלום מס רכישה. לכן, חשוב לקבל סיוע של עורך דין מקרקעין בחפה בעל ניסיון וידע מעמיק בתחום, אשר ידע לתכנן את מיסוי העסקה על הצד הטוב ביותר עבורכם.