מצאתם ליקויים בנכס שלכם? אל תהססו – פנו מיד לקבלת יעוץ משפטי אצל עורך דין מקרקעין בחיפה המטפל בליקויי בניה שיסייע וילווה אתכם בהתמודדות מול הקבלן המבצע.

עורך דין ליקויי בניה הוא בדיוק האדם לו אתם זקוקים כאשר גיליתם שדירת החלומות שזה עתה רכשתם במיטב כספכם, מלאה בליקויי בניה שונים. בשנים האחרונות אנו עדים לתנופת בניה משמעותית בארץ, לאור העלייה של שוק הנדל"ן מחד והמחסור הקיים בהיצע של דירות מגורים, מאידך. מצב זה מוביל לכך שבשנים הקרובות תסתיים הבניה של עשרות ומאות אלפי דירות חדשות למגורים, שיימסרו מידי הקבלנים לידי הרוכשים – זוגות צעירים, משפחות ומשקיעים בנדל"ן.

המציאות העגומה היא, כי בעלי הדירות החדשות, שחלקם המתינו בסבלנות במשך שנים רבות לקבלת המפתח לדירה, עלולים למצוא בדירה החדשה שרכשו מאת הקבלן ליקויי בניה רבים ולעתים אף לגלות כי היא אינה מוכנה למגורים. במצב זה, מערכת היחסים של בעלי הדירות עם הקבלן רחוקה מלהסתיים עם מסירת הדירה וסיום התשלומים עליה והם מוצאים את עצמם ניצבים בפני מערכה חדשה שכלל לא ציפו לה.

נראה כי סוגיית ליקויי הבניה הפכה למכת מדינה, כזו שהופכת את החלום של אנשים רבים לרכוש את בית חלומותיהם, לסיוט של ממש. על כן, אדם יחיד, בני זוג או משפחה אשר רכשו דירה בעלת ליקויי בניה, רצוי שיפנו מיד להתייעצות עם עורך דין ליקויי בניה מנוסה ומקצועי, שיידע לתת את הטיפול המשפטי הטוב ביותר בעניין ליקויי הבניה.

מהם ליקויי בניה?

ליקויי בניה הם הגדרה כללית למגוון רחב של ליקויים, העלולים להתקיים לאורך כל תהליכי הבניה או שיפוץ הבית. ליקויי בניה יכולים להתגלות בדירות חדשות מקבלן, בדירות ישנות בהן הליקויים מתגלים לאורך הזמן או במסגרת הליך שיפוץ הדירות. במושג ליקויי בניה כלולים ליקויים רבים אשר מקורם יכול להיות שימוש בחומרים פגומים, עבודה רשלנית, תכנון לקוי או ביצוע לקוי.

ליקויי הבניה באים לידי ביטוי במגוון אופנים – לעתים מדובר בליקויים שמקורם בשלד המבנה בין אם מדובר בסדקים בקיר או בתקרה. לעתים מדובר גם בחיפויים חסרי יציבות, עמודים תומכים הסוטים ממקומם ועוד. ישנם ליקויי בניה אסתטיים כגון מרצפות לא זהות בגודל או בסגנון, גימורים שאינם מלוטשים, או ליקויי בניה בטיחותיים כגון מעקה לא תקין ועוד.

חשוב לעשות הבחנה בין ליקויי בניה מתפתחים או משתנים, לבין ליקויים סטטיים הנותרים כפי שהם. כמו כן, יש להבחין בין ליקויים ברי תיקון לבין כאלה שאינם ברי תיקון או כאלה שהתיקון שלהם אינו משתלם מבחינה כלכלית. יש גם להבחין בין ליקויי בניה גלויים לעין לבין ליקויים שאינם גלויים לעיני הדיירים, שאינם אנשי מקצוע מהתחום לעומת הקבלן או מהנדס הבניה. ברי, כי ישנם ליקויי בניה קלים וליקויי בניה חמורים, אך המשותף לכל ליקויי הבניה הוא בכך שהם עשויים לפגוע בצורה ישירה באיכות החיים של הדיירים, לגרום למראה חיצוני לא אסתטי של המבנה וחלילה יכולים להוביל גם לאסון בטיחותי של ממש. על כן, כל ליקוי בניה, בין אם אסתטי או בטיחותי, מצריך בדיקה מיידית מעמיקה ומתן פתרון מלא ומהיר.

ליקויי בניה נפוצים

הופעה של סדקים בקירות המבנה או הדירה: מקורו של ליקוי בניה זה, הוא ביצוע לא תקין של עבודת הטיח (פנימי וחיצוני). חשוב לדעת, שהופעה של סדקים עמוקים ורחבים לאורך זמן, בדרך כלל משני הצדדים של הקיר או בתחתית הקירות, עלולה להעיד על ליקוי בניה בטיחותי הקשור ליציבות של המבנה.

הופעה של סימני רטיבות על גבי קירות המבנה או הדירה: ליקוי זה מוביל להופעה של עובש היכן שיש את סימני הרטיבות ופעמים רבות מדובר בליקוי שיכול לגרום לנזק מערכתי ארוך לכלל המערכות של המבנה.

ליקוי בניה בשל פגמים בריצוף: צורת הביטוי של ליקוי זה היא רצפות שקועות, מרצפות מתנדנדות, סדקים ושברים על גבי הריצוף, הפרשי גובה בריצוף וכן שינוי גוון בצבע של אריחי הריצוף.

ליקויי אינסטלציה: ליקויים אלה נובעים בעיקר כתוצאה מתכנון לקוי של מערכת האינסטלציה או בגלל עבודה לא מקצועית ושימוש בחומרי גלם זולים. כתוצאה מליקויים אלה, עלולים להופיע ריחות צחנה חזקים בכל שטח הדירה ובעיקר קרוב למקורות הניקוז. כמו כן, עלולות להיות סתימות בניקוז וזרימת מים חלשה.

תפקידו של עורך דין ליקויי בניה

חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973 והתיקונים שנעשו בו, בא להסדיר את מערכת היחסים בין מוכר הנכס (בדרך כלל הקבלן) לבין הרוכש. במסגרת החוק, מוגדרות חובות הקבלן בכל שלבי העסקה לרבות טיפול בליקויי בניה, מהו היקף ותקופת האחריות של הקבלן לליקויים ועוד. סעיף 4ב(א) לחוק קובע כדלקמן: "התגלתה אי-התאמה או אי התאמה יסודית הניתנות לתיקון, על הקונה או קונה המשנה לתת למוכר הזדמנות נאותה לתקנה, ועל המוכר לתקנה תוך זמן סביר". מכאן, במידה וגיליתם ליקויי בניה בנכס שלכם, זה בדיוק הזמן הנכון לפנות לשירותיו של עורך דין מקרקעין בחיפה המתמחה בליקויי בניה לקבלת ייעוץ וטיפול משפטי.

עורך דין ליקויי בניה, יפעל לרוב לפי סדר פעולות ברור ומוסדר – קודם כל, שליחה של מכתב דרישה למוכר הנכס (הקבלן או היזם) בבקשה לתקן את ליקויי הבניה, בצירוף חוות דעת מאת איש מקצוע. ככל והמוכר מתקן את הליקויים שהתגלו בנכס, יוזמן איש המקצוע לאשר את טיב התיקונים ואיכותם. לאחר מכן, במידה והמוכר אינו פועל לתיקון הליקויים, יש להגיש לבית המשפט תביעה נגדו. במסגרת התביעה אפשר לדרוש סעדים שונים, כגון חיוב הקבלן לתקן את הליקויים, פיצוי כספי, ירידת ערך פיצוי על עוגמת נפש ועוד.

במסגרת תפקידו, מחויב עורך דין ליקויי בניה, לבחון את מכלול העובדות בתיק הנדון, לפני שהוא נוקט בפעולה משפטית כלשהי ולפני הגשת התביעה. על עורך דין מקרקעין בחיפה המתמחה בליקויי בניה לתכנן באופן מיטבי את המהלכים בתיק, על מנת להביא את הלקוח לתוצאה הרצויה ולמיצוי זכויותיו עד תום.

עורך דין ליקויי בניה שיתכנן את ניהול התיק בצורה לוקה בחסר או לא יתכנן כלל את המהלכים הנדרשים, עלול לגרום ללקוחות שלו נזקים חמורים ולעיתים אף בלתי הפיכים. לכן, בתיקים מורכבים של ליקויי בניה, חשוב ביותר לבחור עורך דין ליקויי בניה מקצועי שמתמחה בתחום המקרקעין בכלל ובקיא בתחום ליקויי הבניה בפרט, על מנת לנהל את התיק בצורה נכונה ולהגיע לתוצאות הרצויות והטובות ביותר עבור הלקוח.

תביעה נגד קבלן על ליקויי בניה

ככל שבדירתכם קיימים ליקויי בנייה והתגלו פגמים ברורים בבניה, בעת הגשת תביעה מרבית הסיכויים שגם המומחה מטעם בית המשפט יבחין בהם ויציין זאת בחוות הדעת שיגיש לבית המשפט. חשוב לדעת, שבתביעת ליקויי בניה נגד קבלן נכללים גם ראשי נזק נוספים כגון פיצוי בגין איחור במסירת הדירה, ירידת ערך בשל ליקויי בניה שלא ניתנים לתיקון, עוגמת נפש בגין הפרות ההסכם על ידי הקבלן, פיצוי בגין דיור חלופי, פיצוי בגין אחסנה והובלה הלוך וחזור של המיטלטלין ועוד.

ככל שיתברר שהתביעה שהגשתם היא ראלית ואינה מופרזת, רוב הסיכויים שבית המשפט יפסוק פיצויים גם בגין ראשי הנזק הנוספים דוגמת עוגמת נפש, החזר אגרות, החזר הוצאות בגין מומחה מטעם בית המשפט וכן שכר טרחת עורך דין מקרקעין בחיפה, הכל בכפוף לשיקול הדעת של בית המשפט ובהתאם למידת ההצלחה בתביעה.

מהו גובה שכר הטרחה של עורך דין ליקויי בניה?

על מנת להגיש תביעה בגין ליקויי בניה, חשוב לפנות אל עורך דין מקרקעין בחיפה עם התמחות ספציפית, ניסיון מוכח וידע מקצועי בתחום זה, כך שהתביעה תוגש בצורה טובה ותוביל לקבלת פיצוי כספי גבוה ככל האפשר. חשוב להקפיד לערוך הסכם שכר טרחה בכתב עם עורך הדין, המונע ניגוד אינטרסים בין עורך הדין לבין הלקוח. בצורה זו מובטחת ודאות לשני הצדדים, כאשר הלקוח יודע מראש כמה הוא אמור לשלם לעורך דין ומה כולל השירות שיקבל. שכר הטרחה של עורך הדין מושפע גם מהוותק, המומחיות והניסיון של עורך הדין בייצוג תביעות בגין ליקויי בניה, כך שגובה שכר הטרחה אינו אחיד אלא משתנה מעורך דין לעורך דין ובין עסקה לעסקה.

סיכום

ליקויי בניה הוא תחום ספציפי הדורש התמחות, התמקצעות, ניסיון וידע רב גם בפן המשפטי וגם בפן ההנדסי, בהבנה של הליך הבניה ומושגים בתחום. לכן, מומלץ לפנות לעורך דין ליקויי בניה מיומן ומנוסה הבקיא היטב בתחום, שיוכל להבטיח לכם קבלת פיצוי הולם בגין ליקויי הבניה וראשי הנזק השונים.