עומדים בפני ביצוע עסקת נדל"ן? בדיקה נכונה של מיסוי עסקת הנדל"ן אותה אתם רוצים לבצע יכולה לאפשר לכם פטורים והקלות מסויימים במס, ומן הצד השני, להפחית את כדאיות העסקה באופן ממשי. חשוב שתקבלו ייעוץ משפטי וליווי צמוד של עורך דין מקרקעין בחיפה מומחה במיסוי עסקאות נדל"ן.

עורך דין מיסוי מקרקעין הינו הכתובת שלכם כאשר אתם באים לערוך עסקת מקרקעין מכל סוג שהוא. על מנת שתוכלו להגיע לעסקה שתהא רווחית ומשתלמת ביותר עבורכם, כל שאתם צריכים לעשות זה לפנות אל עורך דין מיסוי מקרקעין שיספק לכם ייעוץ משפטי מקדים ומקיף בנוגע להיבטי המיסוי של העסקה באופן פרטני.

ניתוח ההיבטים המיסויים של עסקאות מקרקעין מהווה חלק בלתי נפרד מההחלטה האם לחתום על עסקת מקרקעין בנדל"ן. לשם כך, עליכם לבחון בעזרת עורך דין מקרקעין בחיפה המתמחה במיסוי מקרקעין את מרכיבי העסקה לפני שבוחרים במסלול המיסוי הרצוי לכם או בסיווג העסקה.

מהו מיסוי מקרקעין?

מיסוי מקרקעין הינו אחד מתחומי המשפט המורכבים ביותר בתוך עולם המשפט. בנוסף, זהו תחום בו מעורבים סכומי כסף גבוהים, זאת משום שיש בו מגוון עסקאות מקרקעין שונות דוגמת בתים, דירות מגורים וקרקעות, שמהווים את הנכסים היקרים ביותר שישנם בשוק הנדל"ן. בהתאם, עסקאות המקרקעין הקשורות אליהם, מהוות את העסקאות היקרות ביותר שתבצעו במהלך החיים, בין אם מדובר בקנייה של דירה למגורים, דירה להשקעה, או בניית בית על שטח מקרקעין.

את הכללים הרלוונטיים לתחום של מיסוי מקרקעין, עיגן המחוקק, בין היתר, בחוק מיסוי מקרקעין. על פי ההוראות השונות המופיעות בחוק, עורכים אבחנה של עסקאות מקרקעין- האם מדובר לפנינו בעסקה במקרקעין או שמא מדובר בעסקה רגילה. כלומר, החוק מכיל הגדרות לבחינה באילו מקרים עסקה תחשב כעסקה בזכויות במקרקעין ומתי לא. בהמשך לכך, החוק אף מגדיר מתי יש למסות את העסקה במסי מקרקעין שונים לדוגמה מס שבח, מס רכישה, היטל השבחה ועוד. בנוסף, החוק אף קובע מתי ובאילו תנאים יש לתת פטור לעסקת המקרקעין ממסים אלה.

תפקידו של עורך דין מיסוי מקרקעין

בכל מקרה בו אתם ניצבים בפני ביצוע של עסקה במקרקעין, לדוגמה- קנייה או רכישה של קרקע, העברה של זכויות במקרקעין בכל דרך ועוד, מומלץ לפנות לעורך דין מקרקעין בחיפה המתמחה במיסוי מקרקעין שתפקידו לבדוק את המצב המשפטי של העסקה המתוכננת, לסייע לכם להבין האם מדובר בעסקה במקרקעין, מה גובה המיסים שאתם צריכים לשלם וכמה כסף תוכלו לחסוך בתשלום מיסי המקרקעין השונים.

חשוב לזכור שמיסי המקרקעין החלים יכולים בקלות להגיע לכדי סכומי כסף גבוהים מאד ובלתי מבוטלים. על כן, תפקידו של עורך דין מיסוי מקרקעין מומחה הוא לערוך עבורכם תכנון מס יסודי, מעמיק ויצירתי כך שלא תישאו בתשלומי מס בסכומים גבוהים ואף תזכו לפטור מתשלום מיסים מסוימים הנוגעים למקרקעין נשוא העסקה.

תפקידו של עורך דין מיסוי מקרקעין בעסקת הנדל"ן הוא מרכזי וקריטי – הוא בא לשמור על הזכויות והאינטרסים שלכם, להתאים את העסקה לפי הצרכים שלכם ולנווט את העסקה בצורה היעילה והבטוחה ביותר. לכן, רצוי ואף חובה לבחור עורך דין מיסוי מקרקעין מקצועי ומנוסה עוד לפני שהחלטתם להיכנס לתהליך של קניית דירה, מכירת דירה או כל נכס אחר.

פטורים והקלות במיסוי מקרקעין

בחוק המקרקעין קיימים כמה פטורים מתשלום מס רכישה לאנשים מסוימים, כאשר המס שחל על הרכישה עומד על 0.5% ממחיר שווי הדירה, ללא אף מדרגות. הפטורים ניתנים לנפגעי פעולות איבה ,משפחות שכולות (הורים, אלמנות ויתומים אשר לא עברו את גיל 40) ולנכים וניתן לנצל אותו רק פעמיים. כמו כן, אדם שמקבל דירת מגורים מקרוב משפחתו במתנה ללא כל תמורה, ישלם שליש ממס רכישה על פי אותו חישוב. יחד עם זאת, במקרה של העברת דירה המשמשת למגורים במתנה בין  בני זוג הנשואים אחד לשני, בתנאי שהם חיים יחד בדירה, פטורה לגמרי מתשלום של מס רכישה.

בנוסף לכך, ישנה בחוק גם מערכת מסועפת המאפשרת פטורים ממס שבח. לדוגמה- מי שהוא בעלים של דירת מגורים אחת, רשאי למכור דירה זו מבלי לשלם מס שבח, אבל על פי חוק יש תקופת המתנה של 18 חודשים לכל הפחות בין מכירה אחת למכירה נוספת. כמו כן, מי שמחזיק בשתי דירות או מעבר לכך, רשאי למכור דירה אחת לארבע שנים בכדי לקבל פטור ממס שבח. חשוב לזכור, כי בהקשר של קבלת פטור ממס שבח, משפחה המכילה זוג הורים וילדים שגילם עד 18 נחשבת למוכר אחד. גם בעסקאות התחדשות עירונית קבע המחוקק הוראות ספציפיות לפטור ממיסים שלא פוגעות בפטורים האישיים של הדיירים. בעסקאות של פינוי ובינוי לא חל על הדיירים מס רכישה או מס שבח. מנגד, בעסקאות של תמ"א 38 הפטור מוגבל לזכויות בניה מכוח התכנית בלבד ולהרחבה על פיה.

המסים החלים על רוכש ומוכר דירה

מדינת ישראל הפכה בשנים האחרונות למדינה הכי ממוסה בתחום עסקאות נדל"ן, כאשר המסים מגיעים לסך של 40% ויותר ממחיר דירה חדשה. מצב זה של ריבוי מסים, היטלים והמורכבות שלהם הופכים כל עסקה במקרקעין לתהליך מורכב ומסוכן. חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) תשכ"ג- 1963 קובע אלו מסים חלים על עסקאות מקרקעין, כאשר המחיר הסופי של הדירה כולל בין היתר היטל השבחה, מס שבח, מע"מ ומס רכישה שמשלם רוכש הדירה.

מס רכישה– מס זה מוטל על כל  אשם אשר רכש דירה לצורך מגורים ( כלומר דירה שבנייתה נסתיימה וראויה על פי חוק לשמש לצורך מגורים) והוא מוסדר בחוק מיסוי מקרקעין. גובה המס שיש לשלם נקבע בהתאם לשווי הכלכלי של עסקת המקרקעין. חשוב לדעת, שהחוק מעניק פטור לרוכשים מסוימים ואף נותן הנחות לחלק מהם, במיסוי רכישת הדירה. מטרת החוק הינה לעודד חלק ספציפי מהציבור, שמתכנן לגור בדירה המיועדת לקנייה, להמשיך לרכוש דירות ולבצע עסקאות נוספות במקרקעין. חשוב לזכור שיש חובה על פי חוק לדווח תוך 30 יום למשרד מיסוי מקרקעין על רכישת דירה מקרקעין ויש  לשלם את מס הרכישה  לא יאוחר מ-14 יום מרגע קבלת השומה.

מס שבח– מס שבח הוא מס החל על החלק שהשתבח והשתפר בנכס המקרקעין. כלומר, לוקחים את המחיר הראשוני בו נקנה הנכס ובודקים מה השווי שלו כעת. בהמשך, מחסירים משתנים לא רלוונטיים לדוגמה הוצאות על שכר טרחה של עורך דין או מתווך, גובה מס רכישה ועוד. חשוב לציין, שעד לשנת 2014 לא היה צורך בתשלום מס שבח, אולם המצב השתנה וכיום  מי שעושה עסקה במקרקעין חייב לשלם מס זה.

היטל השבחה– באופן כללי, את היטל ההשבחה משלם מוכר הדירה לרשות המקומית. את היטל ההשבחה יש לשלם ביום בו מבצעים את העברת הזכויות בתמורה לצד השני בעסקה. חשוב לציין, כי אין חובה לשלם היטל השבחה לעירייה במקרה והדירה מועברת במתנה או אם יש חובה מכוח הדין להעביר את הנכס למישהו אחר.

מע"מ– ברכישה של דירה חדשה מידי קבלן, על הרוכש לשלם מס ערך מוסף (מע"מ). מס זה אינו ייחודי לתחום המקרקעין ועומד כיום על 17%. חשוב לדעת, שבעת רכישה של דירה מיד שניה- כלומר מאדם פרטי אין חובה לשלם מע"מ. אולם, במקרה בו חברה כלשהי  קונה נכס מאדם פרטי חל תשלום מע"מ, כאשר הרוכש הוא המחויב בכך.

הצורך בליווי על ידי עורך דין מיסוי מקרקעין

בשנים האחרונות נערכו שינויים דרמטיים בחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) תשכ"ג- 1963 אשר השליכו ישירות על ההיבטים הכלכליים של עסקאות המקרקעין בישראל. הן המוכרים והן הקונים בשוק הנדל"ן והעסקאות ניצבו בפני שינויים רבים והגבלות שונות במסגרת החקיקה החדשה. הדוגמאות לכך הן רבות, בין היתר: הגבלה בניצול פטורים בגין מכירת דירת מגורים מזכה, העלאת מדרגות מס הרכישה, שינויים הקשורים לתקופות צינון, הגבלות נוספות בהעברות במקרקעין שהיו עד עכשיו פטורות ממס. לפיכך, יש חשיבות עליונה לקבלת ליווי שוטף של עורך דין מיסוי מקרקעין בעת עריכת עסקה במקרקעין. באופן הזה, תקבלו ליווי משפטי מקיף וכולל בנושאי מיסוי על ידי עורך דין מקרקעין בחיפה מקצועי ומנוסה הבקיא בחקיקה על השינויים שנערכים בה ובפסיקה העדכנית.

במהלך הייעוץ המשפטי שתקבלו מאת עורך דין מיסוי מקרקעין, נלקחים בחשבון השיקולים השונים של העסקה אשר יכולים להשפיע על הכדאיות הכלכלית שלה, בטווח הקצר ואף בעתיד. כחלק מהליווי השוטף של עורך הדין, תקבלו ייעוץ אישי ומקצועי בהגשת שומת המס לרשות המיסים, ליווי צמוד במהלך דיוני השומה ופקידי המס, הגשת השגות במידת הצורך ועוד.

חשוב לקבל סיוע של עורך דין מיסוי מקרקעין

לאור מורכבות עסקאות המקרקעין, סכומי הכסף הגבוהים המושקעים בהן ושינויי החקיקה שחלו בתחום, חשוב לבחור עורך דין מקרקעין בחיפה המתמחה במיסוי מקרקעין שיש לו את הידע המקצועי, הכלים וההכשרה הייחודית לעסוק בתחום מורכב ומסובך זה של מיסוי מקרקעין. רק בדרך זו, תוכלו להיות בטוחים שאתם בדרך לביצוע עסקת נדל"ן מצוינת, המשתלמת לכם מבחינה כלכלית.