עורך דין פיצול נחלה יסייע לכם לבצע פיצול נחלה למטרת חלוקה בין ילדים או למטרות כלכליות. חשוב לדעת כי תהליך פיצול נחלה הנו מורכב ומומלץ לקבל סיוע של עורך דין מקרקעין בחיפה המומחה בתחום.

עורך דין פיצול נחלה יעניק לכם ייעוץ והכוונה משפטיים כיצד לפצל ולהפריד מגרש למגורים משטח הנחלה שלכם, כך שתוכלו בבוא העת להוריש את זכויותיכם לכל הילדים ולא רק לבן משפחה אחד.

עד היום, הוראות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), חייבו רישום נחלה רק על שם של ילד אחד בלבד ולכן תושבי המושבים שיש להם מספר ילדים ורצו להוריש להם את הנחלה, נתקלו בקשיים וניצבו למעשה בפני סיטואציה בעייתית מאד עד בלתי אפשרית.

כיום, החלטה חדשה של רשות מקרקעי ישראל (החלטה מספר 1523) יצרה מהפך בתחום והיא מאפשרת לבעלי הנחלות ליצור זכויות עצמאיות ונפרדות לכל ילד מתוך חלקת המגורים שלהם. מעבר לכך, חשוב לדעת שפיצול הנחלה מהווה בנוסף הזדמנות יזמית ליצירת מקורות כספיים, אם החלטתם למכור את המגרש או להשכירו למגורים וכאמור פותחת בפניכם מגוון פתרונות יצירתיים לעתיד, בנוגע לחלוקת העיזבון בין כל הילדים.

על כן, לאור השינויים החלים בתחום, חשוב ביותר לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין בחיפה בעל ידע וניסיון בהליך של פיצול נחלה שידריך וילווה אתכם באופן אישי, צעד אחר צעד, בשלבי התהליך של פיצול הנחלה.

מהו פיצול נחלה?

הכוונה במושג 'נחלה' היא ליחידה של משק חקלאי אשר ניתנה למתיישבים, על פי רוב בצורת התאגדות הנקראת מושב. שטח הנחלה מכיל שני חלקים: חלקת מגורים, בה כלול מבנה המגורים של בעלי הנחלה ושטח החלקה החקלאית. בדרך כלל, שטח חלקת המגורים הינו בגודל של כ-2.5 דונם. בסיטואציה שהיתה נהוגה עד לא מכבר, בעלי הנחלה יכלו למנות רק בן ממשיך אחד שיקבל את כלל הזכויות בנחלה לאחר פטירתם.

לפיכך, הורים שיש להם יותר מילד אחד, היו שרויים במצוקה רבה לאור ההגבלות הרבות בתחום והסכסוכים המשפחתיים שנגרמו בעקבות מקרים אלו. במקרים רבים, משפחות של בני מושבים, ניהלו הליכים משפטיים ארוכים, מייגעים ומסובכים בבתי המשפט עוד בחיי ההורים או לאחר פטירתם.

כעת, במסגרת החלטת רמ"י 1523 בנוגע לפיצול נחלות, חוכר שיאמץ את ההחלטות העדכניות של הרשות, תהיה באפשרותו לחלק את חלקת המגורים ולהפריד מתוכה מגרש נוסף למגורים, כאשר לרוב מדובר בשטח המשתרע עד חצי דונם. כמו כן, הוא יהיה רשאי לחתום על חוזה חכירה בנוגע לכל זכויות הבניה למגורים באותו מגרש, הן הקיימות והן העתידיות.

הפתרון של פיצול נחלה נותן למעשה פתרון לבעלי הזכויות בנחלה, גם לגבי הורשת הנחלה וגם לגבי סכסוכים בין בני המשפחה. פיצול נחלה מהווה גם פתרון מעולה לבעלי נחלה שרוצים לממש רק חלק מהזכויות שלהם. בדרך זו, בסיוע של מקרקעין בחיפה המתמחה בהליכי פיצול נחלה, הם יוכלו למכור את המגרש המפוצל ולהעניק אפשרות לרוכשים שונים שירצו לקנות את הנחלה, לפצל אותה ולהירשם כבעלי זכויות בחלקים השונים בה.

באילו מקרים נדרש לבצע פיצול נחלה?

הנחלה היא אחד הנכסים היוקרתיים ביותר הקיימים בשוק הנדל"ן. ככל שהערך הכספי של הנחלה הולך ועולה, כך גדל ומתעצם גם הקושי של ההורים בחלוקת הנחלה בין הילדים ולעיתים זו משימה בלתי אפשרית עבורם. המצב הנוכחי מאפשר לבעלי המשקים החקלאיים לפתור זאת בדרך של פיצול הנחלה ויצירת מגרש חדש המיועד למגורים.

פיצול נחלה מתאים גם למי שמעוניין לפתח לעצמו הזדמנויות כלכליות, ליצור מקורות פרנסה נוספים ולהרחיב את פתרונות ההורשה השונים והדרכים בהן ניתן לחלק את הזכויות של בעלי הנחלה בין כל הילדים. חשוב להדגיש שיש חשיבות לקבלת ייעוץ משפטי מקדים על ידי עורך דין פיצול נחלה, מאחר וברשותו הידע העדכני והמקצועי ביותר בנוגע לתחום והוא יכול להמליץ על הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

תהליך פיצול נחלה

התנאי הבסיסי לפיצול נחלה הוא הצטרפות של בעלי הזכויות בנחלה להסדר, במסגרת החלטת רמ"י 1523. זאת, על מנת להקנות להם את האפשרות לחתום על חוזה חכירה למגורים, למגרש שמופרד משטח הנחלה ולצרף לו זכויות בניה. חשוב לדעת, כי ניתן להגיש תכנית לפיצול מגרש משטח חלקת המגורים לאישור המינהל גם לפני הצטרפות להסדר, אך מימוש התכנית יוכל להתרחש בכפוף להצטרפות להסדר בלבד.

בשלב השני, יש להכין תכנית התקפה למגרש אותו מתכננים להפריד מהנחלה, בכפוף לתמ"א 35 (תכנית מתאר ארצית המגדירה את מדיניות תכנון ופריסת היישובים בארץ עד לשנת 2020). יש לשים דגש על הצורך להציג את התכנית להפרדת המגרש מתוך השטח של הנחלה בתור יחידה עצמאית.

לאחר מכן, יש לדאוג לשלם את דמי ההיוון של הזכויות במגרש. מדובר למעשה בתשלום חד פעמי מראש של דמי החכירה העתידיים המשולמים מדי שנה לידי רשות מקרקעי ישראל עד תום תקופת החכירה.

חשוב להדגיש, כי למגרש אותו מפצלים יוצמדו זכויות בניה לא פחות מ-160 מ"ר. לאחר תום תהליך פיצול הנחלה וחתימה על הסכם החכירה למשך 49 שנים, תהיה אפשרות למכור את הנכס או להשכירו בלי הגבלה כלשהי. תהליך פיצול נחלה הינו מורכב ויכול להימשך מספר שנים. משכך, רצוי לקבל הכוונה וסיוע של עורך דין פיצול נחלה. כמובן, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין פיצול נחלה מנוסה ומיומן בטיפול במקרים כגון אלה, מה שעשוי להביא לתוצאות טובות ומהירות יותר בביצוע התהליך.

פיצול נחלה חקלאית – למה?

בשנים האחרונות העמיקה ההכרה שעולם החקלאות בישראל עובר שינוי מהותי, שהרי קיימת שחיקה של ענף החקלאות כענף הפרנסה העיקרי של החקלאים בעלי הנחלה. בנוסף, השינויים החלים בענף החקלאות בעולם, לדוגמה מעבר לעבודה עם מכונות וניצול יתרונות הגודל, הביאו בעצם לאיחוד של שטחים חקלאיים שניתנו לכמה נחלות ולאיחוד של מכסות הייצור. שינויים אלה שינו את המציאות השוררת והצריכו חשיבה מחדש בכל הקשור למעמד של בעלי הנחלות וזכויותיהם בשטח. עד לא מזמן, אם אחד מהילדים התגורר בשטח הנחלה והקים עליו בית נוסף, נוצרה סיטואציה לפיה היה קושי להתעלם מזכויותיו.

בהרבה מקרים, ההורים העבירו את כל הזכויות בנחלה לאותו ילד אשר התגורר בנחלה לאורך השנים, זאת תוך קיפוח הזכויות של יתר הילדים. על כן, האפשרות של פיצול הנחלה החקלאית יוצרת מציאות לפיה תהיה אפשרות לפצות את הילד שהקים את ביתו בשטח הנחלה ולהעניק לו את הזכויות בבית אותו בנה, אך זאת תוך הפרדתו משטח הנחלה. בדרך זו, שאר הזכויות בנחלה יישארו של ההורים, כאשר בעתיד הם יוכלו להוריש אותן גם ליתר הילדים.

בפיצול נחלה חקלאית ישנם יתרונות רבים לאלפי בני מושבים אשר הנחלה הינה הנכס היחיד שלהם ומהווה את מקור הכנסתם הבלעדי. יש בכך תיקון מבורך של המצב עד היום, לפיו גם אם השווי הכספי של הנחלה היה גבוה, בעלי הנחלה הגרים בה לא יכלו ליהנות ולהרוויח מכך. אולם, באמצעות הפרדה של מגרש מתוך הנחלה ומכירתו לצד שלישי, כאשר בעלי הנחלה עדיין בחיים, הם יכולים למעשה ליצור לעצמם מקור הכנסה זמין לצורך פרנסה, ובכך לשפר משמעותית את רמת חייהם. בנוסף, פיצול הנחלה ייתן לבעלי הנחלה את האופציה לתכנן את אופן חלוקת העיזבון שלהם בדרכים חדשות ויצירתיות ולמצוא פתרונות שונים לפצות את הילדים, באופן שלא יחייב בהכרח למכור את הנחלה. בכך למעשה, יתאפשר להוריש חלקים מהנחלה החקלאית למספר יורשים ולא רק לצאצא אחד.

כמה עולה פיצול נחלה?

בעזרת עורך דין פיצול נחלה תוכלו לקבל את כל המידע בגין הכדאיות של ההליך מבחינה כלכלית והאם כדאי לכם להתחיל בו. את תהליך פיצול הנחלה ניתן לבצע רק לאחר הצטרפות להחלטה 1523 ותשלום לרשות מקרקעי ישראל בגובה 3.75% משווי חלקת המגורים. התשלום עבור דמי ההיוון של המגרש לרמ"י הוא 29.25% משוויו של המגרש וכן יש לשלם היטל השבחה לוועדה המקומית לתכנון ובניה בגין השבחת זכויות הבניה. בנוסף, בחלק מהמקרים רשויות המס רואים בפעולת פיצול הנחלה כעסקה לרכישת זכויות במקרקעין ולכן יש לשלם עליה מס רכישה. מאחר ומדובר בסכומי כסף גבוהים ובירוקרטיה רבה, מומלץ מאוד לקבל סיוע של עורך דין פיצול נחלה כבר בתחילת התהליך.

קבלו סיוע של עורך דין פיצול נחלה

עורך דין פיצול נחלה יוכל להדריך אתכם בסוגיה מורכבת זו הכרוכה בתשלומים גבוהים לא מבוטלים. בנוסף, מדובר בהליך אשר עשוי להתפרש על פני מספר שנים עד לחתימה על הסכם חכירה בין בעלי הזכויות בנחלה לרשות מקרקעי ישראל. על כן, מומלץ שבעלי הנחלות יקבלו ייעוץ משפטי וליווי עורך דין פיצול נחלה כך שההחלטות יתקבלו על בסיס מידע מהימן ומקצועי ולא יעשו טעויות אשר יובילו לקשיים בלתי הפיכים בכל הנוגע לנחלה.