הסוגיה של רישום בטאבו היא אחת המהותיות בעסקת רכישת נכס, וצעד אותו חשוב לבצע על פי הספר באמצעות עורך דין מקרקעין בחיפה.

מטרת העל של רישום בטאבו – זכויות במקרקעין בישראל היא לבצע את הרישום ואת הגדרת הבעלות של נכס או של קרקע בישראל. את הרישום מבצעים באמצעות עורך דין מקרקעין בחיפה דרך אגף הרישום והסדר המקרקעין של משרד המשפטים, שמורכב מלשכות רישום אזוריות (תשע במספר) ולצדן שלוש שלוחות נוספות.

בפועל, המונח שתיתקלו בו בחלק הארי של המקרים ללשכת רישום מקרקעין הוא טאבו, שם שמבוסס על המילה "טאבו" בה נעשה שימוש בימי השלטון העות'מאני במדינת ישראל.

ההגדרות הללו טובות ויפות, וגם חשובות. אלא שמבחינה מעשית, מה שצריך לעניין את הישראלים הוא כיצד מבצעים רישום בטאבו, ובכלל – מהם היתרונות של רישום שכזה.

הסיבות לבצע רישום בטאבו

בעסקת נדל”ן יש מספר נקודות שמסבירות מדוע רישום טאבו או בדיקת הרישום הם קריטיים. מנקודת המבט של הרוכשים, לפני שהם משלימים את העסקה, חשוב מאד שהם יבדקו שהצד העומד מולם ושמוכר להם את הנכס, אכן מחזיק בבעלות עליו מבחינת הטאבו. אין זה דבר מובן מאליו כפי שהיינו אולי רוצים לצפות, על רקע מקרים מתועדים של התחזות או אפילו של טעויות תמימות שעלולות להפוך את העסקה לאטרקטיבית פחות ולפגוע בחלק מהזכויות שלכם על הנכס.

כדי לבדוק מה מצב הנכס מבחינת רישום בטאבו יש להוציא את נסח הטאבו, שזמין בלשכות הטאבו הפזורות ברחבי ישראל, כמו גם באתר האינטרנט של לשכת רישום המקרקעין, בדואר ישראל ובמקומות אחרים.

את הטאבו מקבלים לאחר שמעבירים את הפרטים הרישומים של הדירה – מספר הגוש, מספר החלקה או מספר תת החלקה. כמובן, חשוב לוודא לא רק את הבעלות על הקרקע, אלא גם שהפרטים הטכניים של הנכס נכונים ומדויקים לפי מה שמתואר בנסח הטאבו.

קצרה היריעה מלפרט כאן באריכות על הסוגים השונים של נסח הטאבו (נסח מרוכז, נסח רגיל או נסח היסטורי), וגם על הרכיבים השונים של נכס הטאבו. כשאתם נכנסים לעובי הקורה ומבצעים עסקה, חשוב בהחלט שתלמדו על הנושא, ואף מומלץ יותר לקבל סיוע של עורך דין מקרקעין בחיפה שיכול לבצע עבורכם את הבדיקות ההכרחיות הללו. כך, למשל, בעל המקצוע יראה מהן הפעולות המופיעות בנסח הטאבו בנוגע לנכס – בעלות עליו, העברה של הנכס ללא תמורה, קבלת הנכס בירושה וכן הלאה.

כאן עשויים לגלות, למשל, שהנכס אינו נמצא בבעלות מלאה של המוכר, אלא שהוא אינו מחזיק בו או לכל הפחות מחכיר אותו לתקופה ארוכה. יש לראות, דוגמה נוספת, האם ישנן הערות על הנכס שעשויות לשנות את מאפייני העסקה, או אפילו להפוך אותה לפחות כדאית. לא מומלץ, לדוגמא, לרכוש נכס עם שעבודים, עם עיקולים או עם הערות האוסרות להעביר אותו בתנאים מסוימים.

החובה שלכם: להקפיד על רישום הולם

רישום בטאבו הופך למעשה את העסקה לתקפה ומביא לכך שהרוכשים יהיו מוגדרים באמת ובתמים כבעלים המלאים של הנכס – בהנחה שהמצב אפשרי בהתחשב בהערות הקיימות עליו. רישום בטאבו, וזה חשוב לא פחות, מאפשר למנוע מבעיות שונות להתקיים לאורך הדרך, אפילו בתקופה של עשרות שנים קדימה. מי שאינו מבצע רישום כראוי של הנכס עלול להיתקל בבעיות עתידיות בזיהוי הנכס.

אם לוקחים בחשבון תרחיש אפשרי בו יש מספר נכסים על גבי אותם מגרשים או חלקות, ברור מדוע היעדר רישום עלול להיות צרה צרורה במקרה של מכירה עתידית של הנכס, בעת לקיחת משכנתא וכן הלאה. ואם במשכנתא עסקינן – זה לגיטימי מאד מבחינתו של הבנק לסרב להעניק הלוואת משכנתא אם לא התבצע רישום בטאבו על פי חוק. קל מאוד להבין מדוע, מנקודת המבט של המוסד הפיננסי.

רישום בטאבו עלול, בהתייחסות לטווח הארוך, להרחיק רוכשים פוטנציאליים של הנכס. הסיבה לכך היא שיש שמגדירים את היעדר הרישום כ"פגם" מסוים בנכס, ואינם ששים לבצע עסקאות הנוגעות לנכסים מהסוג הזה. כל אלה עלולים להקטין את מספר המתעניינים בנכס, מה שעלול להשפיע לרעה על המחיר שלו. נכון, בעת רישום בטאבו לא כולם חושבים על העתיד, אבל חשוב מאד שכן תעשו את זה.

איך מבצעים רישום בטאבו?

מבחינה טכנית, חוק המקרקעין מגדיר כי רישום בטאבו וכי סגירת עסקה חייבים להתבצע בכתב, וכן שיש לרשום הערת אזהרה לטובתו של האדם הקונה. את רישום הזכויות ניתן לבצע באחת משלוש דרכים: רישום זכות הבעלות על הנכס (בטאבו), רישום זכות החכיר (השכרה לתקופה של 49 או 99 שנה) או רישום זכות השכירות, שנדרשת כאשר מדובר בשכירות לפרק זמן של חמש שנים ומעלה. בכל אופן, חשוב מאד לבצע את התהליך על פי הספר, באמצעות מסמכים רלוונטיים ובסיועו של עורך דין מקרקעין בחיפה הבקיא בתחום באופן יסודי.