יש מקרים בהם פינוי דייר סרבן או סורר מתבצע בצורה פשוטה יחסית, אבל גם רבים המקרים בהם יש צורך להיכנס לזירה המשפטית ולהיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין בחיפה.

תביעה לפינוי מושכר הנה הדרך המסייעת ביותר העומדת לבעל הדירה כאשר הוא מעוניין לפנות את המושכר מן הדירה. יש לא מעט מצבים שעשויים להביא לרצון הברור של האדם המשכיר דירה לפנות ממנה את השוכר, ויפה שעה אחת קודם. זה יכול להיות מצב בו הדייר אינו עומד במוסר התשלומים, אינו מקיים את פרטי הסכם השכירות או אפילו מסרב לעזוב את הדירה בתום החוזה.

איסור פינוי הדייר בכוח

הדבר הראשון שאתם צריכים לדעת הוא שלקיחת החוק לידיים במקרים האלה – כלומר, פינוי בכוח של הדייר – היא אסורה בכל תכלית האיסור. פעולות דוגמת החלפת מנעולים, ניתוק המים והחשמל או אפילו אלימות פיזית כלפי הדייר נחשבים לעבירה על החוק.

נקיטת פעולות אלו עלולות להביא לעונש כשלעצמן, או לגרום לכך שנקודת הפתיחה של המשכיר תהיה כשידו על התחתונה בהליך המשפטי של פינוי דייר. ועדיין, גם במצב הדברים הזה יש המון דברים שניתן לעשות, כפי שתראו במדריך הנוכחי על פינוי דייר.

הצעדים הראשונים של פינוי דייר

עוד לפני שמתחילים להשתמש ב"כלים הכבדים" הבאה לידי ביטוי בהגשת תביעה לפינוי מושכר לצורך פינוי דייר, יש לנסות לפנות את הדייר בדרכים הלגיטימיות. שוחחו איתו והסבירו לו מדוע הוא צריך לפנות את הדירה, ומתי.

חשוב במועד הזה להצטייד בהסכם השכירות הספציפי, או לחלופין במידע אובייקטיבי שמסביר מדוע הדייר אמור לפנות את הדירה. יש דיירים שעבורם השיחות האלו יספיקו, אבל ישנם גם מקרים רבים בהם הסירוב יישאר בעינו ולא יהיה מנוס מלהגיש תביעה לפינוי מושכר.

השלב הבא הוא שליחת מכתב התראה לדייר הבעייתי – מכתב שרצוי מאד שיהיה חתום עליו עורך דין מקרקעין בחיפה, לצורך יצירת האפקט הרצוי. במכתב הרשמי הזה מוסבר מדוע הדייר צריך לפנות את הדירה, מתי ובאילו תנאים. חשוב להסביר שאם הוא לא יפנה אותה, יפנה בעל הדירה (בעזרת עורך הדין) לערכאות הרלוונטיות ותוגש תביעה לפינוי מושכר לצורך התחלת התהליך של פינוי דייר.

הכירו: תביעה לפינוי מושכר

בעבר היה נהוג להגיש תביעות סטנדרטיות בכל המקרים של פינוי דייר, מה שהיה צרה צרורה מבחינתם של המשכירים ושל השוכרים גם יחד.

אין זה סוד שיש כיום עומס עצום על בתי המשפט בישראל, יחד עם מערכת ביורוקרטית שמאריכה תהליכים ועלולה להביא לכך שהדיון בכל מקרה של פינוי דייר נמשך חודשים ארוכים, או אפילו שנים. התוצאה עלולה להיות הרסנית עבורכם, משכירי הדירה, מכיוון שהיא מביאה לכך שלא תקבלו את מלוא הזכויות והכספים עבור הנכס, ולא תוכלו להשכיר אותו לאנשים אחרים במשך כל אותה תקופה.

כדי למנוע תרחישים מהסוג הזה, עומדת לרשותכם אפשרות הגשת תביעה לפינוי מושכר בהליך מזורז, שיכולה לקצר את פרק הזמן עד להכרעה בצורה דרסטית: תוך עד כ-60 יום, להבדיל מאותם חודשים ושנים של המתנה במקרה של הליך אחר של פינוי דייר.

חשוב להדגיש כי תביעה לפינוי יכולה להתייחס רק לעצם הפינוי של הדייר מהדירה, ולא לסוגיות אחרות שעשויות להיכנס לתמונה ולהשפיע על היחסים בין השוכר למשכיר: אין זה התהליך באמצעותו ניתן לסגור חובות כספיים שיש לשוכר, או לתבוע אותו על הפרת חוזה ועל גרימת נזק לדירה.

אם התביעה כוללת את האלמנטים האלה, ייתכן שלא יהיה מנוס אלא לתבוע אותה בצורה המסורתית, שתביא כאמור להמתנה לאורך פרק זמן ארוך יחסית עד להכרעה לכאן או לכאן.

אז איך מגישים תביעה לפינוי מושכר?

הגשת תביעה לפינוי מושכר צריכה להתבצע על פי הספר, באמצעות הליך שרצוי מאד שיתבצע בעזרתו של עורך דין הבקיא בתחום המקרקעין. עורך דין מקרקעין בחיפה יגיש בשם המיוצג שלו תביעה לפינוי מושכר, ויקפיד לצרף אליה את כל המסמכים הרלוונטיים: הסכם השכירות שנחתם בין שני הצדדים, ראיות ממשיות להפרה של החוזה, עדויות של אנשים וכן הלאה. הגשת הבקשה כרוכה בתשלום אגרה בגובה של כ-650 ש”ח, שיש לשלם במועד כדי לאפשר לתהליך להתחיל.

מרגע ההמצאה של כתב תביעה לפנוי מושכר, קיימת עבור הדייר אפשרות להגיש תוך חודש ימים כתב הגנה, וגם כאן עומדת לרשותו אפשרות להציג מסמכים שיוכיחו את הטענות שלו. בית המשפט אמור לקיים את הדיון בנושא תוך חודש ימים ממועד כתב ההגנה. את התשובה למקרה הנתון יפסוק בית המשפט תוך פרק זמן של עד שבועיים ימים ממועד הדיון.

יש מקרים בהם גם לאחר תביעה לפינוי מושכר, פסק הדין אינו מתקבל על ידי הדייר, מה שהופך את התמונה של פינוי דייר למורכבת עוד יותר. במצב הזה יכול משכיר הדירה לפנות ללשכת ההוצאה לפועל ולדרוש אכיפה של הפינוי, באמצעות פתיחת תיק הוצאה לפועל.

במצב הזה אמורות להימסר לשוכר הודעת אזהרה והודעת פינוי, אשר לאחריה – אם הסירוב נמשך – ניתן לפנות ישירות להוצאה לפועל ולדרוש הזמנת מוציא לפועל שיוציא את הדייר ואת מטלטליו מהדירה.

סיכום

במצבים בהם בעל הדירה מעוניין לפנות את הדייר, יש להתנהל כשורה ואסור לקחת את החוק לידיים. לאחר שנעשתה שיחת הבהרה ולא הגעתם עם הדייר להסכמה, יש להגיש תביעה לפינוי מושכר. בשלב זה, חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין בחיפה בקיא בתחום ובעל ניסיון בהליכי תביעה לפינוי מושכר.

סגירת תפריט