רישום צו בית משותף או תיקון צו בית משותף הוא הליך אותו חובה לבצע בפנקס הבתים המשותפים אצל המפקח על המקרקעין לאחר כל פעולה כזו. עקב מורכבותו של הליך זה, כדאי להסתייע על ידי עורך דין מקרקעין בחיפה שינהל את הליך הרישום על פי הנדרש.

צו בית משותף הוא למעשה הדרך לחלק את הקרקע לכמה דירות, כאשר כל מבנה בו קיימות יותר משתי יחידות דיור נרשם בתור בית משותף. כיום ישנם בנייני מגורים חדשים רבים בהם יש לבצע רישום צו בית משותף, לצד בניינים ישנים אשר עוברים שינויים ושיפוצים, ובהם יש לבצע תיקון צו בית משותף קיים בכדי להתאים אותו למצב החדש של הבניין לאחר השיפוצים או השינויים שנערכו בו.

למה חשוב לבצע תיקון צו בית משותף?

עדכון או תיקון צו בית משותף הן פעולות חשובות מאוד, אשר מאפשרות לבעלי הנכסים בבניין לשמור על הקניין שלהם בנכס. כיום, בעידן בו קמים פרויקטים רבים של התחדשות עירונית, פינוי בינוי ותמ"א 38, יש לבצע בסיום כל הליך כזה תיקון צו בית משותף בכדי לעדכן את המצב של הנכס ואת הרישום שלו מבחינה משפטית.

בנוסף, אם נוספו דירות לבניין או שנערכו שינויים בדירות הקיימות ולא בוצע תיקון צו בית משותף, בעלי הדירות יתקשו במכירה של הדירות הללו, אם ירצו לעשות זאת. ללא תיקון הצו, משמעות הדבר היא שהתוספות או השינויים אינם רשומים אצל רשם המקרקעין, ולכן צו הבית המשותף לאותן דירות אינו משקף את המצב האמיתי שלהם. דבר זה ירתיע באופן ישיר רוכשים פוטנציאליים, אשר יחששו לרכוש דירה שאינה רשומה כולה כראוי, על כל החלקים שלה, ברשם המקרקעין.

עוד גורם חשוב אשר הופך רישום או תיקון צו בית משותף לחשוב כל כך, הוא הבנקים. על פי הבנקים כיום, ההוכחה לקיומו של נכס בבעלות האדם הינה רישום שלו בטאבו, ולכן כאשר הרישום בטאבו איננו תואם את המצב העדכני של הנכס, הבנק יכול להערים קשיים רבים בבקשה למתן משכנתא, או לסרב לתת אותה בכלל.

איך מבצעים תיקון צו בית משותף?

הליך תיקון צו בית משותף, אשר מבוצע מכוח סעיף 145 לחוק המקרקעין, הינו הליך אשר מצריך גישה למסמכים של הבית המשותף אשר היו קיימים לפני ביצוע העדכון. את המסמכים הללו אתם יכולים להשיג בלשכת רשם המקרקעין. שימו לב כי בכדי לקבל אותם תצטרכו לשלם אגרה, אשר נכון לרגע כתיבת שורות אלו עומדת על 31 שקלים, ועם ההגעה אל לשכת רשם המקרקעין עליכם לדעת מהו מספר הגוש והחלקה בכדי לקבל את המסמכים הללו.

בנוסף להם, יש עוד מספר מסמכים אשר את כולם צריך להגיש אל המפקח על המקרקעין, אשר בתחום הסמכות שלו נמצאים הנכסים המדוברים. רשימת המסמכים אותם יש להגיש היא 2 עותקים מקוריים של כל המסמכים להלן:

  1. הנוסח הרשום מרשם המקרקעין.
  2. מסמכים וצילומים מתיק הבית המשותף ומתיקי תיקון צו קודמים, מאושרים על ידי לשכת הרישום.
  3. הסכמות של בעלי הדירות לביצוע התיקון.
  4. צו תיקון / רישום בית משותף אשר מוכן לחתימה של המפקח (את הצו הזה יש להגיש ב-4 עותקים).
  5. מסמכים נוספים הקשורים למהות התיקון המבוקש.
  6. תשריט אשר מציג תמונה מוסמכת של החלק בבית לגביו מבקשים לבצע את התיקון. התשריט חייב להיות מוכן ומאושר על ידי מהנדס, אדריכל, מודד מוסמך או הנדסאי מוסמך.
  7. הסכמה לשמש נציגות זמנית.
  8. אם מחילים על הבית תקנון מוסכם, יש לצרף אותו ב-4 עותקים.

את כל המסמכים הללו, או לפחות את רובם, ניתן להוריד מאתר האינטרנט של לשכת רישום המקרקעין. בנוסף, בעת ההגשה של הבקשה ישנה אגרה אותה תצטרכו לשלם. היא מתעדכנת מעת לעת, ולכן כדאי להתעדכן בגובה האגרה העדכני הרלוונטי למועד הגשת הבקשה שלכם.

הליך ארוך הדורש סבלנות

חשוב מאוד לדעת כבר מראש כי ההליך של תיקון צו בית משותף הינו הליך מורכב וארוך מאוד. בכדי לבצע תיקון צו בית משותף יש לעמוד מול פרוצדורה ארוכה ומול עבודת ניירת שנראה כאילו היא איננה נגמרת. לכן חשוב מאוד להתאזר בסבלנות עוד לפני שמתחילים את התהליך, ולזכור כי חשוב מאוד לסיים אותו כהלכה. אל תתנו לבירוקרטיה ולתסבוכת של ההליך הזה להשפיע עליכם או למנוע מכם לסיים אותו כראוי.

השקיעו תשומת לב במילוי נכון של הטפסים, עברו על הפרטים השונים בעזרת עורך דין מקרקעין בחיפה אם אינכם מבינים הכל והיעזרו בשירותיו של מהנדס או של אדריכל בכדי שמצדכם כל הטפסים יוגשו באופן מלא ובצורה מדויקת, מה שיכול לקצר את פרק הזמן עד לקבלת התיקון המיוחל.

לסיכום

הליך תיקון צו בית משותף הינו חשוב והכרחי. תיקון צו בית משותף מאפשר לדיירים אשר השתתפו בפרויקט התחדשות עירונית להגדיר ולשמור את זכויותיהם בנכס לאחר השינויים שנעשו. עם זאת, במקרה שבו נוספו לבניין דירות חדשות או דירות שנעשו בהם שינויים ולא בוצע תיקון צו בית משותף, בעלי הדירות יתקשו במכירת הדירות הללו. הליך התיקון מצריך לפעול במספר שלבים פרוצדורליים וביצוע תשלום האגרות. פעולת הרישום או תיקון צו בית משותף הינה ארוכה ומורכבת. לכן, חשוב להסתייע על ידי עורך דין מקרקעין בחיפה מקצועי ומנוסה אשר ידע לנהל את פעולת הרישום או התיקון על פי הנדרש בזמן הקצר ביותר.

סגירת תפריט